Trichogaster chuna (Čichavec medový)

Čichavec medový

 

dsc_5498

Jde o jednoho z nejmenších čichavců rodu Trichogaster. Je to všežravec, ale pro tyto ryby nejsou vhodné nítěnky.

 

Obecné

Původ: Asie – Indie, Bangladéš, Kambodža

Chov: poměrně snadný

Lokalizace: Horní a střední část akvária

Délka života: až 10 let

Velikost: 4-6cm

 

Pohlaví ryb je snadno rozeznatelné, sameček je výrazněji vybarvený a v době tření mají výrazněji zabarvené břicho a hřbetní ploutev.

Jde o mírumilovnou rybu, kterou lze chovat v hejnu, ideálně 1 samec na více samiček. Rybku je možné chovat ve společenském akváriu, které bude hustěji osázené s úkryty pro samičky. Důležité je, aby byla vhodná filtrace a čistá voda. Rybky jsou náchylnější na kvalitu vody.

Odchov není složitý. Základem všeho je mít čistou vodu. Rybky se vytírají při teplotě 26-28°C, ideálně v menší nádrži s jedním samečkem a jednou samičkou. Pro samičku je dobré připravit nějaké úkryty, protože sameček může být v době tření agresivnější. Po vytření,které probíhá pod pěnovým hnízdem připraveném samečkem, samičku odlovíme. Jikry se líhnou po 24h. Po rozplavání 2-3 den odlovíme i samečka a potěr začneme krmit. Buď nějakým jemným prachovým krmením pro potěr nebo sušeným žloutkem. Přibližně po dvou týdnech začneme krmit žábronožkou solnou. Po 4-5 týdnech můžeme začít krmit běžným krmivem….

Ryby pohlavně dospívají cca v pěti až šesti měsíci. I u těchto ryb je vyšlechtěno několik barevných forem. Mezi ty známější patří Red, Super Red, Gold-red, Orange/Red apod. I tohoto čichavce máme v přírodní, tedy původní variantě.